Guldfonder går bäst
Det är fonder som placerar i guldbranschen som gått bäst av alla fonder i år. Men det är få svenskar som kunnat dra nytta av det. De svenska bankerna har inga egna guldfonder, och inte heller PPM-väljarna har kunnat placera i de fonder som gått bäst.
- Det är ju ett roligt undantag. Guldfonder har stigit, och det beror på att dels har guldpriset gått upp och sedan spekulerar man i att om det blir riktigt dåliga tider, då brukar guldpriset stiga ytterligare, säger Jonas Lindmark, analyschef på företaget Morningstar, som säljer statistik om hur fonderna går.
- Då skulle de här fonderna som investerar främst i guldgruvor runt om i världen, tjäna bra med pengar.
Det är två utländska fonder som gått bättre än alla andra på Morningstars lista i år. Det är Merril Lynchs och Socite Generals guldfonder. De har stigit med mer än 60 respektive 40 procent, och det är ju betydligt bättre än många av de vanliga fonderna där flertalet fallit ungefär som börserna i år, alltså runt 30 procent ned, säger Jonas Lindmark.
- För svenska fondsparare har 2002 varit den riktiga mardrömmen. 2001 var dåligt, 2000 var så där, men i år har det verkligen varit en dålig utveckling för svenska fondsparare. Med tre dåliga år i rad så hoppas nog de flesta att nästa år blir bättre, säger Jonas Lindmark.
Men guldpriset har stigit med mer än 20 procent i år. Oro för terrordåd, Irak-krig och en allt svagare dollar gör att placerare vill äga något stabilt, såsom guld. Och det betyder att de gruvföretag som arbetar med guld också stiger på börserna, och det är sådana företag som fonderna placerar i.
De går att köpa i Sverige via nätmäklare som Fondmarknaden. Men de svenska bankerna har inga egna guldfonder att erbjuda sina kunder och de finns inte heller i PPM-systemet,säger Jonas Lindmark.
Tommy Borglund