Hägglunds köper sig fri för en miljon kronor

Hägglunds Drives i Mellansel och deras dotterbolag i USA är ett av nio företag som köpt sig fria från en stämning på 700 miljoner kronor.

För Hägglunds del handlar det om en summa på cirka en miljon kronor.

För fyra år sedan lämnade ett kanadensiskt företag in en stämningsansökan mot nio olika företag, däribland Hägglunds Drives dotterbolag i USA. Det kanadensiska företaget menade att Hägglunds gjort sig skyldiga till kontraktsbrott när Hägglunds sa upp ett montagearbete med företaget från Kanada.

Det totalt anspråket i stämningsansökan var på hela 700 miljoner kronor.

Under fyra år har parterna kommunicerat med varandra och nu har alltså en förlikning nåtts. För Hägglunds del innebär det att företaget betalar 1 miljon kronor.

- Vi anser att vi skulle ha vunnit om det hela gått till domstol men vi känner att vi får lägga ned så mycket arbete på affären att vi fann det här känns som den bästa lösningen, säger Anders Lindblad, styrelseordsförande i Hägglunds i en kommentar till förlikningen