President Bush nedröstad av kongressen
För första gången under sina sju år USA:s president har George Bush fått sitt veto nedröstat av kongressen.
Därmed anslås 23 miljarder dollar till olika vattenprojekt och införa en lag om att utveckla vattenresurserna i USA.
Det handlar bland annat om projekt längs Mississippi-floden där det blev omfattande skador till följd av orkanen Katrina 2005 och om att skydda träskmarkerna, Everglades, i Florida.
När USA:s kongress röstar igenom ett lagförslag kan presidenten lägga in sitt veto.
För att ett förslag ändå ska gå igenom måste minst två tredjedelar av både senaten och representanthuset gå emot presidenten. Och det är vad som skett nu.
Däremot fick Bush som han ville när det gäller ny justitieminister, senaten har utsett Michael Mukasey till posten. Mukasey hamnade i blåsväder i förra veckan när han inför ett kongressutskott vägrade svara på frågor om hur han ser på tortyr.