Årets influensavaccinering är igång

Influensavaccineringen är nu i full gång i Skåne och i år hoppas Region Skåne att fler än tidigare av de som tillhör riskgruppen ska ta vaccinet.

– Jag fick en hjärtinfarkt 1986 och tillhör riskgruppen som uppmanas att ta vaccinet och jag är ju äldre också, berättar Einar Bordin som i veckan besökte Näsby vårdcentral i Kristianstad för att vaccinera sig.

Alla över 65 år och personer med hjärt- och lungsjukdomar uppmanas att vaccinera sig mot influensan. Förra året utnyttjade 56 procent av ålderspensionärerna möjligheten.

Det var fem procent färre än året innan och i år hoppas Region Skåne att fler ska vaccinera sig. Målet är att alla i riskgruppen ska ha ett skydd mot influensan.

På Näsby vårdcentral har efterfrågan varit stor i år och av 1 000 doser vaccin finns nu bara ett par hundra kvar.

– Vi har sett att det kanske inte räcker och vi kanske behöver beställa mer. Förra året hade vi över. Det finns nog till de flesta som vill ha, säger distriktssköterskan Anne-Marie Axelsson på Näsby vårdcentral.