Dags för vård på webben
Om några år ska vi kunna sköta mycket av våra kontakter med sjukvården via webben. Och det betyder också att vi kan få svar på våra frågor 24 timmar om dygnet och ha direktkontakt med den behandlande läkaren via nätet.
Säkerhetsaspekten med att ha känslig medicinsk information på nätet är inte löst än. Kanske blir det en liten koddosa, som många av oss har när vi gör bankärenden via webben.
Redan 2009 väntas vi vara anslutna till 1177, ett nytt nationellt nummer till sjukvårdsrådgivning dit vi kan ringa dygnet om. Några år senare planeras för ”vården på webben” med direktkontakt med vår egen läkare eller distriktssköterska och kontakt dygnet runt, även i mindre akuta fall. Något annat kommer dagens internetgeneration inte att acceptera, menar primärvårdsdirektör Lennart Moberg.
Ulla Öhman
ulla.ohman@sr.se