Elajo måste betala 1,7 miljoner

Elajo engeneering AB i Oskarshamn måste betala 1,7 miljoner kronor till Skatteverket i uteblivna arbetsgivaravgifter, det har regeringsrätten beslutat.

Regeringsrätten ger Skatteverket rätt att kräva bolaget Elajo i Oskarshamn på ytterligare arbetsgivaragifter.

Tvisten har pågått i flera år och gäller avgifter mellan 1999 och 2001. Elajo menade att arbetsgivaragifterna helt skulle tas bort eftersom de byggde på rese- och traktamentsersättningar. Men regeringsrätten anser att de ska räknas med och går på Skatteverkets linje.

Skatteverket har sedan tidigare dock sänkt summan som man vill ha in, men ändå handlar det nu om 1,7 miljoner som Elajo måste betala in. Bolaget tillhandahåller personal för årlig genomgång av kärnkraftverk.