Skolverket klandrar religiös friskola
Det var fel av rektorn på den kristna friskolan Andreasgymnasiet i Stockholm att säga i TV att homosexualitet är en synd. Det säger Skolverket på onsdagen, efter att ha granskat skolan.
Även om vi har yttrandefrihet i Sverige så kan det uppfattas som kränkande om en person som företräder en skola säger så. Dessutom finns det stora luckor i Andreasgymnasiets likabehandlingsplan, och nu har de två veckor på sig att rätta till problemen.
– Det som är bar är att man är så tydlig. Därför att det här kan säkert förekomma både på konfessionellt inriktade friskolor och på andra friskolor. Men också i den vanliga kommunala skolverksamheten. Att man inte är medveten om att man har ganska långtgående skyldigheter, att man underlättar för homo -och bisexuella elever, säger Hans Ytterberg, Ombudsman HomO.
Ulrika Lindqvist, P3 Nyheter
ulrika.lindqvist@sr.se