
Strejk på finska Alko
Anställda på Alko, den finländska motsvarigheten till Systembolaget, gick i dag ut i en tre dagar lång strejk. Resultatlösa förhandlingar avbröts i natt, rapporterar finska radion Yle. Det är oklart när diskussionerna ska fortsätta.
Striden gäller framför allt en garanterad minimiarbetstid för deltidsanställda och ett krav på samma löneförhöjningar som butiksanställda i övriga handeln redan fått. Nästan 85 procent av Alkos försäljare jobbar deltid.
Trots strejken håller Alko öppet i 44 butiker runtom i Finland. Att intresset är stort för vad strejken innebär vittnar trafiken till kedjans webbsida om. Där finns information om öppettider med mera, men på torsdagsmorgonen blev sajten så överbelastad att den inte kunde nås.