Jouseff på hemmaplan för första gången
Konstnären Daniel Jouseff är uppvuxen i Södra Ryd i Skövde men bor sedan länge i Stockholm. Nu visar han för första gången sin konst i barndomsstaden med egen utställning.
Daniel Jouseff flyttade från Palestina till Skövde tillsammans med sin familj när han var 8 år. Redan då visste han att han ville bli konstnär. Han har studerat konst i Tyskland, Spanien och England men bor nu i Stockholm men snart ska vidare till Dubai med sin konst. För första gången ställer han nu ut sin konst hemma i Skövde.
En stad som inspirerat:
- Det syns inte i tavlorna, men det är väl min allmänan grundinställning som präglats av uppväxten, att stå med fötterna på jorden, menar han.
Daniel Jouseff drar sig inte för att provocera. Flera av hans verk vill göra åskådarna uppmärksamma på orättvisor i världen.