Man häktad för mord på avhoppad agent

Uppdaterad 17:45
En 57-årig svensk med irakisk bakgrund häktades på fredagen för på sannolika skäl misstänkt för inblandning i mordet på en irakisk avhoppad agent 1985.

Majid Huseins kropp hittades styckad i mars 1985 i två koffertar vid Grödinge utanför Södertälje. Polisen har hela tiden utgått från att han mördades i en lägenhet i Stockholm. Majid Husein ska ha lockats dit av en kvinna som ända sedan slutet av 1985 varit häktad i sin frånvaro.

I onsdags greps en 57-årig svensk medborgare med irakisk bakgrund och på fredagen häktades han vid Stockholms tingsrätt på sannolika skäl misstänkt för medhjälp till mord.

57-åringen satt anhållen för mordet även 1985, men sedan Säpo och chefsåklagaren Tomas Lindstrand återupptog spaningarna i ärendet 2003 har misstankarna mot honom alltså stärkts.

Den styckmördade Majid Husein var en avhoppad agent som i Irak arbetat nära den förre irakiske diktatorn Saddam Hussein. I Sverige befann han sig för att söka politisk asyl.

Styckmordet har hela tiden antagits varit utfört av ett mordkommando utsänt på Saddam Husseins order.

Helena Edström
helena.edstrom@sr.se