Allt fler väljer att ta ut pension i förtid
På IF Metall Norra Älvsborg ser man en helt ny trend bland äldre medlemmar som blir utförsäkrade från a-kassan.
I stället för de dåliga villkoren i jobb- och utvecklingsgarantin, väljer allt fler att ta ut sin ålderspension i förtid.
Enligt förste ombudsman Leif Håkansson är detta förvånande, men han säger att det uppenbarligen beror att de nya reglerna i a-kassan slår så hårt mot många arbetslösa äldre att de inte ser någon annan lösning än att ta ut pension i förtid, trots att det är en dålig affär. Det skriver IF Metall på sin hemsida.
Den som väljer ett förtida uttag av pensionen får lägre ersättning under resten av livet. Varje månad före 65 år som man tar ut pension i förtid, sänks pensionen med 0,5 procent.
Den som börjar ta ut ålderspension 12 månader i förtid, får en pensionsersättning som är 6 procent lägre än den skulle varit vid normal pensionering.
Ovanpå detta blir pensionsbeloppet mindre, eftersom de som går i förtid inte fyller på med pensionsgrundande inkomst ända fram till 65-årsdagen.