Jonas Berner nöjd med IFK Vänersborgs inledning
IFK Vänersborg har öppnat säsongen bra i bandyns elitserie. Efter bortaförlusten mot IFK Motala i premiären (4-6) har IFK tagit två fina skalper mot Vetlanda hemma och senast nu i fredags mot Broberg/Söderhamn borta. Fyramålsskytt för IFK i fredags var Jonas Berner som menar att IFK är snäppet bättre än i fjol.
Berner säger att laget har en spelidé som alla spelarna tror på.
- När alla är ödmjuka och följer den är vi riktigt bra.
Själv har han stått för sju av IFK:s mål så här långt och med det ligger han på andra plats i elitseriens skytteliga, fem mål efter suveräne Patrik Nilsson i Sandviken.
Sandviken är också ett av lagen som besöker Isstadion i Vänersborg till helgen. SAIK kommer på söndag men redan på fredag kväll möter IFK mästarna Edsbyn.
- Det gäller att inte bli passiva mot de på pappret bättre lagen utan att vi spelar efter våra resurser. Det ska bli kul att bjuda Vänersborgspubliken på de här matcherna.