Lantto årets spelare

Erik Lantto bördig från Kiruna fick i söndags kväll ta emot priset som årets spelare i Jämtland. Priset delades ut på fotbollsgalan i Östersund. Lantto har tidigare spelat i Kiruna FF och är numera en av nyckelspelarna i Östersunds FK i division 1. Det är andra året i rad som han får priset som årets spelare. Det rapporterar lokala mediar i Jämtland.

Grunden i vår journalistik är trovärdighet och opartiskhet. Sveriges Radio och SVT är oberoende i förhållande till politiska, religiösa, ekonomiska, offentliga och privata särintressen.


Vuođđu min journalistihkas lea luohtehahttivuohta ja bealátkeahtesvuohta.Ruoŧa Rádio ja Ruoŧa TV leat sorjjasmeahttumat politihkalaš, oskkolaš, ruđalaš, almmolaš ja priváhta sierraberoštumiid ektui.


Läs mer om hur vi bedriver vårt arbete:
Loga eanet mo mii doaimmahat bargguideamet:

Sveriges Radio