
Tennis: Två svenska dubbelpar i OS?
Både Jonas Björkman och Simon Aspelin är kval-ificerade för dubbel-turneringen i tennis i OS. Detta kan öppna för två svenska par i Peking 2008.
De båda tillsammans anses dock inte vara ett riktigt bra dubbelpar. Därför verkar det som om de båda ska spela med var sin annan svensk i Peking
Tennisförbundets sportchef Mikael Stripple anser att Sverige störst chans till medalj i dubbel i Peking om Björkman spelar ihop med Thomas Johansson och Aspelin spelar med Joachim ”Pim-pim” Johansson.
Just nu har Sverige ingen spelare kvalificerad i singel i OS. Jonas Björkman är närmast en plats via sin världsranking.
Man anser dock att Robin Söderling torde ha störst chans att efter en fin vår 2008 kvala in i juni. Söderling är dock fortfarande skadad och dennnes framtid är osäker.
Mats Strandberg
mats.strandberg@sr.se