Inget samband mellan skjutningarna i Halmstad
Polisen tror inte att det finns ett samband mellan skottlossningen i måndags kväll mot en lägenhet på Linehed i Halmstad och de två andra skjutningarna i stadsdelen i höst.
– Just nu kan vi inte se något samband mellan händelserna utan de tre skjutningar i tre unika fall, säger kriminalkommisarie Lars Hamrén
Han tror istället att det beror på en större tillgång på vapen idag, och att det är det som är orsaken till ökningen av den här typen av brott.
Lars Hamrèn tror inte att det som hände i måndags då någon sköt flera skott genom ett fönster till ett vardagsrum var en slump. I lägenheten fanns en mamma, pappa och ett barn. Familjen är inte känd av polisen och man vet i nuläget inte vad som ligger bakom beskjutningen