Medeltidens värld får 1,5 miljon
Medeltidens värld i Götene får 1,5 miljoner kronor i bidrag av Sparbanksstiftelsen Skaraborg.Pengarna ska satsas på Tornerspelsarenan.
- Bidraget betyder mycket för Medeltidens världs framtid, säger Jennie Mörk ordförande i Medeltidens Värld AB.
- Det här bidraget är oerhört värdefullt, inte bara ekonomiskt. Det är bra att en stark aktör som visar att de tror på oss, säger Jennie mörk.
1,5 miljoner kronor satsar Sparbanksstiftelsen Skaraborg på Medeltidens Värld i Götene. Pengarna ska gå till Tornerspelsarenan som ska stå färdig i slutet av maj i år.
Per Bertilsson ledarmot av sparbanksstiftelsen Skaraborg som nu hoppas på succè för medeltidens värld.
- Vi hoppas också vårt bidrag kan vara en hävstång att höja kvalitén ytterligare.
Riddarna själva är förstås nöjda över att arenan som enligt beräkningarna ska kosta 2 miljoner kronor i stort sett är finansierad.
- Det här blir den största fasta tornespelsbanan som finns i Sverige. Så vår verksamhet är räddad, säger Herman Harpsö en av medlemmarna i medeltidsföreningen Infensus.