Postkaos ska utredas av myndighet

Det omdiskuterade företaget Postexperten i Karlskrona riskerar mista sitt tillstånd att få dela ut post.

Tillsynsmyndigheten Post och Telestyrelsen, PTS, kräver en förklaring till att de bland annat missat att dela ut post från Försäkringskassan under flera månader.

Ingen tidsfrist
Enligt Sten Selander på PTS är det här ett första steg i en utredningsprocess mot Postexperten.

– De ska förklara sig omgående. Det finns ingen tidsfrist för dem, säger han.

Företag har en skyldighet att anmäla störningar till Post- och Telestyrelsen.

Borde ha larmat
PTS är främst kritiska till de tusentals myndighetsbrev som glömts bort och inte delats ut av Postexperten.

Men redan i slutet av januari, när fullmäktige i Karlskrona ställde in sitt möte eftersom politikerna inte fått sina handlingar i tid, borde företaget ha slagit larm.

– Det låter rimligen som att de borde ha meddelat oss om driftsstörningarna, säger Sten Selander.

Vill inte kommentera
Verksamhetschefen på Postexperten, Marcus Viktorsson, säger att han inte vet varför man aldrig meddelade PTS om sina problem. I övrigt vill han inte kommentera saken.

Även om Postexperten i värsta fall riskerar att förlora sitt tillstånd att dela ut post tror Sten Selander inte att det blir nödvändigt.

– Det brukar vara så att när vi väl kommer igång med eventuella åtgärder har företaget redan lagt ner för att kunderna har flytt till andra operatörer, säger han.

Björn Djurberg
bjorn.djurberg@sr.se