KONSTRUNDAN

Vädervarning kortade kön till samlingsutställning

Varning för snökaos hade nog skrämt många som skulle besöka konstrundan på Österlen, som inleddes på långfredagen. Kön till samlingsutställningen i Baskemölla var betydligt kortare än vanligt, trots att det bara regnade.

– Vi hade bestämt att vi skulle åka idag, säger Tomas Eriksson.

– Vi tittade på internet för att kontrollera senaste väderprognosen.

Istället för snökaos blev det blev en blöt inledning av årets konstrunda. På Tjörnedalagården i Baskemölla har Östra Skånes konstnärsgille har sin samlingsutställning och där var kön betydligt kortare än vanligt vid öppningsdags.

– Kön brukar gå 100 meter längre ut, säger Lars-Göran Strömblad från Lund.

Många hade nog skrämts av väderprognosen, men det visade sig att lågtrycket tog en nordligare bana och Skåne fick ingen snö till att börja med.

– Vi får se vart vi kommer till nu, de säger att det ska börja snöa senare idag, säger Lars-Göran Strömblad.