Björnjakten har startat.

Idag startade björnjakten. Men med en ny restriktion från Naturvårdsverket. Den i folkmun så kallade packjakten, som är jakt där fler än två hundar driver björnen, är nu förbjuden. Per Risberg, handläggare på Naturvårdsverket, förklarar att hundarna kan stressa björnen onödigt mycket.

Att jaga björn med flera drivande hundar är en importerad jaktform, som är vanlig i bland annat Nordamerika. I Sverige var metoden vanligare förr, men debatten om att jaga med flera specialtränade, drivande, så kallade plot-hundar, har kommit på tal igen i och med att björnstammen har växt. Men till årets björnjakt tog Naturvårdsverket beslutet att förbjuda packjakten i Sverige. Beslutet stöds också från Jägarförbundet i Västerbotten.

Men för de allra flesta innebär förbudet ingen större förändring. Jakt med en, eller två hundar är den vanligaste jaktformen för björn. Och i år får 24 björnar fällas i Västerbotten, det är två fler än ifjol.