Sport

Helgens sportresultat

Det blev en seger och en förlust för Endres innebandydamer i elitserien i helgen. Visby IBK:s innebandyherrar vann borta mot Karlstad i division 1, men Visby Ladies förlorade i damligan i basket. Fler resultat nedan.

BADMINTON

Division 2 sammandrag
Carlton-Visby BMK 3-5
Täby-Visby BMK 5-3

Division 4 sammandrag
Södermalm 3-Visby BMK 2 3-5
Botkyrka-Visby BMK 2 1-7
Skogås-Visby BMK 2 4-4


BASKET

Damligan
Söndag
Visby Ladies-Luleå 74-82
Britney Vaughn 26 


BORDTENNIS

DM i Hemsehallen
Lördag-Söndag
Damsingel
1. Annika Ahlgren, VIF Gute
2. Martina Eskedahl, VIF Gute
Damdubbel
1. Annika Ahlgren/Linda Jacobsson VIF Gute/Fole IF
2. Louise Eskedahl/Martina Eskedahl VIF Gute
Herrsingel
1. Johan Mattsson VIF Gute
2. Jonas Hedestedt VIF Gute
Herrdubbel
1. Johan Mattsson/Ingemar Glansholm VIF Gute
2. Eddie Cronholm/Martin Pettersson VIF Gute


FRIIDROTT

Högklintsloppet Banlängd 7500m
Damer
1 Ylva Nelson -79 Roma IF 32.43
2 Paola Eskedahl -60 P18 IK 33.27
3 Erika Andersson -80 34.09
Herrar
1 Olof Thunegard -68 Roma IF 25.06
2 Andre Karlström -88 Hammarby IF 25.32
3 Daniel Hejdström -79 Roma IF 25.34


HANDBOLL

Division 4
Söndag
Haninge-VIF Gute 31-20


INNEBANDY

Elitserien
Lördag
Endres tredje seger i serien kom mot nykomlingen Västerås.
Västerås IBF-Endre 3-7 (0-1,1-3,2-3)
Angelica Johansson 2, Anna Jakobsson, Maria Jakobsson, Sara Anteryd, Anete Seina, Julia Hedlund.
Söndag
Täby-Endre 7-2 (1-0,2-1,4-1)
Mål: Sara Anteryd, Camilla Wahlström

Division 1 herrar
Söndag kl. 16.00
Karlstad-Visby IBK 4-6 (2-2, 1-1, 1-3)


ISHOCKEY

Division 1 herrar
Lördag
Nyköping-Visby Roma 8-1 (2-1,3-1,3-0)
Temmu Kohlemainen
Söndag
Arlanda-Visby Roma 6-2 (2-1, 2-0, 2-1)

Division 2 östra
Herrar
Lördag
Nynäshamn-Sudret 6-2
Jonas Johansson, Jakob Melin
Söndag
Sudret-Nynäshamn 2-7 (0-1, 1-3, 1-3)
Jimmy Sjögren, Jakob Melin

Division 2 östra
Damer
Lördag
Sudret-Linden 1-2
Söndag
Sudret-Linden 1-3


SKYTTE

Fältskytte-tävling Klinte

Klass 2:
1) Jonathan Niklasson, Stånga, 24 /4
2) Josefin Dellevik, Garda-Lau, 16 /3
Klass 3:
1) Jonas Björkman, Stenkumla, 25 /12
2) Roger Nordström, Stenkumla, 24 /12
3) Johan Toften, Stenkumla, 21 /7
4) Georg Niklasson, Stånga, 19 /9
5) Lars Welin, Garda-Lau, 19 /5
6) Gunilla Norbäck, Stenkumla, 18 /5
Klass 4:
1) Björn Ahlby, Väte, 30 /15
2) Mats Granqvist, Stånga, 29 /12
3) Sixten Backman, Stenkumla, 28 /14
4) Lars Toften, Stenkumla, 28 /12
5) Birger Johanssson, Bara, 27 /8
6) Leif Ingmansson, Klinte, 24 /11
7) Sylve Lövgren, Garda-Lau, 20 /4
Klass Elit:
1) L-O Larsson, Garda-Lau, 30 /16
2) Håkan Pettersson, Hoburgs, 29 /17
3) Peter Östergren, Ala-Gammalgarn, 29 /14
4) Pär Berlin, KA 3 (I), 29 /13
5) Tomas Rödel, Ala-Gammelgarn, 23 /7
Klass 56:
1) Anders Bergström, Stenkumla, 26 /8
2) Gert Säiner, Stenkumla, 26 /4
3) Kjell-Åke Eneqvist, Garda-Lau, 24 /5
4) Börje Eneqvist, Garda-Lau, 23 /9
5) Göte Nilsson, Garda-Lau, 21 /6
6) Nils-Inge Olsson, Garda-Lau, 15/6
7) Kurt Martis, , 13 /1
Klass 66:
1) Martin Ahlin, Väte, 26 /10
2) Yngve Jakobssson, Hoburgs, 22 /9
3) Yngve Osin, Väte, 22 /6
4) Erik Söderqvist, Hoburgs, 17 /8
5) Åke Pettersson, Hoburgs, 14 /3
Klass 72:
1) K-J Berner, Väte, 24 /6
2) Lennart Carlsson, Garda-Lau, 20 /4
3) K-A Hederfeldt, Väte, 17 /4
4) K-G Runander, Visby, 13 /4


SIMNING

DM
Fredag-Söndag DM
Solbergabadet
Tävlingsort: Visby
Arrangör: Wisby Simsällskap
Det sattes 107 individuella rekord på 206 starter.
Dessutom sattes 4 nya Gotlandsrekord.
Daniel Cederqvist satte två nya gotlandsrekord: 200 bröst på tiden 2.31.11 och 50 bröst på tiden 30.88
Adam Jakobsson satte nytt rekord på 100 medley tiden 1.00.01 och 50 fjäril på tiden 26.04.


VOLLEYBOLL

Division 1
Herrar
Söndag
Team Gotland-Bromma 1-3 (25-22, 25-27, 17-25, 17-25)