Nytt säkerhetsprojekt för vägarbetare
Efter förra årets dödsolyckor oroas länets vägarbetare för sommaren. Därför kommer ett nytt säkerhetsarbete att presnteras efter midsommar.
Förra året var ett mörkt år när det gäller olyckor i samband med vägarbeten. Både vägarbetare och flera bilister dog vid krascher vid olika svenska vägarbeten.
Just nu är Vägverket Produktion inne i slutfasen i ett intensifierat säkerhetsarbete. Förhoppningen är att öka säkerheten för de anställda och drastiskt få ner hastigheten vid vägarbeten.
- Jag har varit nära att bli påkörd flera gånger, säger Vägarbetaren Patrik Svensson.
Och han säger vidare att det finns en grupp som kör fortare än alla andra.
- Det är yrkeschaufförerna och det är lite konstigt med tanke på att vägen även är deras arbetsplats.
Efter midsommar ska Vägverket Produktion presentera 80 idéer för att höja säkerheten för vägarbetarna.
En idé som övervägs är att radiosändare, som varnar bilisterna för vägarbeten, ska placeras ut ett par kilometer innan arbetsplatsen. Patrik Svensson säger att bilisterna själva dock måste inse att de måste respektera hastighetsbegränsningarna.
- Annars är det säkraste sättet för oss att helt stoppa trafiken och placera ut signalvakter, men det tror jag ingen vill ha på E4, säger Patrik Svensson.