Slopade ståltullar i USA gläder Oxelösund
Världshandelsorganisationen WTO:s beslut om att USA måste ta bort sina extratullar på stål, togs emot med lättnad av Oxelösunds kommun.
Sedan USA införde sina extratullar har SSAB i Oxelösund exporterat en del varor dit nästan helt utan vinst.
Emil Carlsson, förste vice ordförande i kommunstyrelsen håller tummarna för att USA nu kommer att följa beslutet.
- Jag hoppas det ska bli ett lyft för SSAB, för det behövs, säger Emil Carlsson.
Och han delar näringsminister Leif Pagrotskys tro att WTO:s beslut betyder ökad trygghet för Oxelösundsborna.
För drygt ett år sedan införde USA extratullar på vissa stålprodukter för att skydda sin inhemska produktion. Men i går kom alltså beslutet från världshandelsorganisationen, WTO, att skyddstullarna inte följer organisationens bestämmelser och att de ska tas bort. USA meddelade nästan omgående att de planerar att överklaga beslutet.
- Det är bara positivt om tullarna släpps. Jag tycker det har varit helt fel som det har varit, säger Emil Carlsson, som själv tidigare jobbade med stålproduktionen i Oxelösund i 18 år
- Jag förstår inte varför USA måste skydda sin produktion om den inte är konkurrenskraftig.