Krukväxter för fönster i både söder och norr. Så tar du sticklingar!

Maj-Lis Petterson listar en rad rumsväxter som klarar av att stå mycket ljust och soligt - men ger också tips på sorter som klarar sig utan så mycket ljus. I fönster mot norr, eller inne i rummet.

Krukväxter för söderfönster

Agave

Aloe

Crassula, t.ex. paradisträd

Echeveria

Flaskfot

Flasklilja

Hawortia

Hibiskus

Julstjärna

Kalanchoë

Kryddväxter

Lager

Levande stenar

Lyktranka, fallskärmsranka

Nerium, oleander

Oliv

Pelargon

Peperomia

Rhipsalis, t.ex. ullbärskaktus, mistelkaktus, korallkaktus

Trädtaklök

Yucca-lilja

Ökenros

Krukväxter som accepterar norrfönster eller att stå en bit in i rummet

Aspidistra

Dracena

Monstera

Philodendron, t.ex. fjäderranka, spadranka

Silverkalla

Åderblad

Säsongsbetonade krukväxter (vår)

Blåöga

Browallia

Bukettranunkel

Vivor

Krukväxter som härstammar från:

– soliga, torra platser, t.ex. Mexiko, Sydafrika. Placeras i söderfönster, gärna ute på sommaren, svalt och torrt på vintern

– medelhavsklimat. Öster- eller söderfönster. Soligt på sommaren, gärna ute. Ställ svalt och ljust på vintern

– tropiska skogar. Öster- eller väster- ev norrfönster. Varmt, hög luftfuktighet året runt.

I programmet pratade vi också om att ta sticklingar.

Det kan man passa på att göra nu när man beskär sina krukväxter, men det går också bra att göra under hela våren och även mitt i sommaren.

För ett bra resultat - följ Maj-Lis råd:

Tag fina skott - från hibiskus och liknande vedartade växter tar man skott som är spröda, mellan mjukt örtartade och hårt vedartade.

Använd helst en vass kniv, för att inte klämma till stjälken.

Skär strax under ett bladfäste, inte mer än ½ cm under bladfästet.

C:a 4 till 5 blad brukar vara lagom storlek på en stickling - men ta sedan bort de understa 1-2 bladen.

Ta bort eventuella blomknoppar.

Låt snittytan torka till lite grann.

Sätt sedan sticklingen i lätt fuktig såjord eller liknande näringsfattig lucker jord. Fuktigheten i en nyöppnad jordpåse är perfekt.

Gör hål med en penna och sätt ner sticklingen i hålet. Tryck till från sidan. Vattna. Låt inte överblivet vatten stå kvar på fatet.

Sätt sticklingen så djupt så att de nedersta bladfästena (där du tagit bort bladen) hamnar under jord, men undvik att få blad under jord, det blir lätt inkörsportar för svampangrepp).

Sätt en ituklippt PET-flaska utan lock över sticklingen för att minska avdunstningen. Plastpåse går också bra, men gör då små hål i den så att det inte blir kondens och därmed för fuktigt.

Sticklingar vill ha varmt om fötterna! Ställ dem gärna på element eller golv med golvvärme (om det är ljust där).

Gödsla inte förrän sticklingen tagit sig.

När sticklingen tagit sig ska den planteras om i mer näringsrik jord.