Caj-Åke Andersson och Henrik Gidlund

2011 kommer Handbolls-VM till Skåne. Två av dem som jublade högst när det blev klart i oktober i fjol var initiativtagaren Caj-Åke Andersson och Henrik Gidlund, som arbetar för Region Skåne.


De har nämligen i allra högsta grad varit bidragande till att mästerskapet avgörs här i Sverige i januari 2011.

Caj-Åke kläckte idén. Med 25 års tränarerfarenhet inom handbollen och i sin roll som regionpolitiker väckte han frågan i Region Skåne. Där blev gensvaret positivt, men det fanns andra som var mer negativa.

Två och ett halvt års arbete med marknadsföring och lobbying gjorde att Sverige vann över de andra sökande Danmark, Spanien och Ungern. Arenorna och den goda kommunikationen vann över delegaternas röster snarare än presenter.