
Måndag 11 maj
Nytt medicinslarv på LSS-boende
En sextonårig autistisk pojke har kommit åt mediciner i ett olåst medicinskåp på LSS-boendet Tellus i Ödåkra. Detta för andra gången. Nu kräver ansvarig politiker en klarläggande utredning om vad som har brustit och vårdföretaget Attendo Care ser mycket allvarligt på det inträffade och har bland annat lämnat in en polisanmälan om medicinstöld.
Himmelsblå cyklar får Malmö att rulla
50 skinande nya cyklar står numera till förfogande till Malmö stads tjänstemän. Första steget mot ett bilfritt Malmö enligt de som ska använda cyklarna. Meningen är att varje förvaltning ska ha ett antal cyklar så att de anställda kan boka cyklarna.
Skånska kossan på väg tillbaka
Korasen Skånsk Röd var på väg att försvinna. Detta trots att den en gång var den vanligaste på den skånska landsbygden. Men den räddades i sista stund och nu ska man hjälpa till med att bygga upp en ny stam på Fredriksdal i Helsingborg.