Allsvenskan

Det allsvenska spelprogrammet är spikat

Allsvenskans spelprogram efter sommaruppehållet är klart och när serien sätter igång igen är det 18 av de 30 omgångarna kvar att spela.

Programmet från omgång 13:
Lördag 4 juli: Brommapojkarna-Gais, Hammarby-Trelleborg (båda 16.00).
Söndag 5 juli: Gefle-Häcken, Djurgården-Helsingborg, Örebro-AIK (alla 18.00).
Måndag 6 juli: Elfsborg-Örgryte, Malmö FF-Kalmar FF (båda 19.00), Halmstad-IFK Göteborg (20.00).

Omgång 14:
Lördag 11 juli: Kalmar FF-Djurgården (16.00).
Söndag 12 juli: Helsingborg-Elfsborg (17.00), Brommapojkarna-Malmö FF, Gais-Halmstad (båda 18.00), Häcken-Hammarby (20.00).
Måndag 13 juli: AIK-IFK Göteborg, Trelleborg-Örebro, Örgryte-Gefle (alla 19.00).

Omgång 15:
Lördag 18 juli: Kalmar FF-Brommapojkarna (18.00).
Söndag 19 juli: Djurgården-Elfsborg, Gefle-Helsingborg, IFK Göteborg-Trelleborg (alla 18.00).
Måndag 20 juli: Hammarby-Örgryte, Malmö FF-Halmstad, Örebro-Häcken (alla 19.00), Gais-AIK (20.00).

Omgång 16:
Lördag 25 juli: Brommapojkarna-Kalmar FF (16.00).
Söndag 26 juli: Elfsborg-Djurgården, Helsingborg-Gefle, Trelleborg-IFK Göteborg (alla 18.00).
Måndag 27 juli: AIK-Gais, Halmstad-Malmö FF, Häcken-Örebro, Örgryte-Hammarby (alla 19.00).

Omgång 17:
Söndag 2 augusti: Brommapojkarna-Halmstad, IFK Göteborg-Häcken, Kalmar FF-Elfsborg (alla 18.00).
Måndag 3 augusti: Gais-Trelleborg, Gefle-Djurgården, Hammarby-Helsingborg, Örebro-Örgryte (alla 19.00), Malmö FF-AIK (20.00).

Omgång 18:
Lördag 8 augusti: Trelleborg-Malmö FF (16.00).
Söndag 9 augusti: Djurgården-Hammarby (16.00), Halmstad-Kalmar FF (18.00).
Måndag 10 augusti: AIK-Brommapojkarna, Elfsborg-Gefle, Helsingborg-Örebro, Örgryte-IFK Göteborg (alla 19.00).
Tisdag 11 augusti: Häcken-Gais (19.00).

Omgång 19:
Lördag 15 augusti: Hammarby-Elfsborg, Kalmar FF-Gefle (båda 16.00).
Söndag 16 augusti: IFK Göteborg-Helsingborg (12.30), Brommapojkarna-Trelleborg (17.00).
Måndag 17 augusti: Gais-Örgryte, Halmstad-AIK, Malmö FF-Häcken, Örebro-Djurgården (alla 19.00).

Omgång 20:
Lördag 22 augusti: AIK-Kalmar FF (16.00).
Söndag 23 augusti: Helsingborg-Gais, Djurgården-IFK Göteborg (båda 19.00), Elfsborg-Örebro (19.30).
Måndag 24 augusti: Gefle-Hammarby, Trelleborg-Halmstad, Örgryte-Malmö FF (alla 19.00).
Tisdag 25 augusti: Häcken-Brommapojkarna (19.00).

Omgång 21:
Söndag 30 augusti: Kalmar FF-Hammarby, IFK Göteborg-Elfsborg (båda 16.00), AIK-Trelleborg, Halmstad-Häcken (båda 17.00).
Måndag 31 augusti: Brommapojkarna-Örgryte, Gais-Djurgården, Malmö FF-Helsingborg, Örebro-Gefle (alla 19.00).

Omgång 22:
Lördag 12 september: Trelleborg-Kalmar FF (16.00).
Söndag 13 september: Hammarby-Örebro, Elfsborg-Gais, Gefle-IFK Göteborg, Helsingborg-Brommapojkarna (alla 17.00).
Måndag 14 september: Djurgården-Malmö FF, Häcken-AIK (båda 19.00).
Tisdag 15 september: Örgryte-Halmstad (19.00).

Omgång 23:
Torsdag 17 september: Gais-Gefle (19.00).
Söndag 20 september: Brommapojkarna-Djurgården (12.30), IFK Göteborg-Hammarby, Kalmar FF-Örebro, Trelleborg-Häcken (alla 15.00).
Måndag 21 september: AIK-Örgryte, Halmstad-Helsingborg, Malmö FF-Elfsborg (alla 19.00).

Omgång 24:
Onsdag 23 september: Hammarby-Gais, Häcken-Kalmar FF, Örebro-IFK Göteborg (alla 19.00).
Torsdag 24 september: Gefle-Malmö FF, Elfsborg-Brommapojkarna, Djurgården-Halmstad, Helsingborg-AIK, Örgryte-Trelleborg (alla 19.00).

Omgång 25:
Lördag 26 september: Kalmar FF-IFK Göteborg (16.00).
Söndag 27 september: Halmstad-Elfsborg, Trelleborg-Helsingborg (båda 15.00).
Måndag 28 september: AIK-Djurgården, Gais-Örebro, Malmö FF-Hammarby (alla 19.00).
Tisdag 29 september: Brommapojkarna-Gefle, Häcken-Örgryte (båda 19.00).

Omgång 26:
Lördag 3 oktober: Djurgården-Trelleborg (13.00).
Söndag 4 oktober: Elfsborg-AIK, Gefle-Halmstad, Hammarby-Brommapojkarna, Helsingborg-Häcken, Örgryte-Kalmar FF (alla 15.00), Örebro-Malmö FF (16.00).
Måndag 5 oktober: IFK Göteborg-Gais (19.00).

Omgång 27:
Lördag 17 oktober: Kalmar FF-Gais, Trelleborg-Elfsborg (båda 16.00).
Söndag 18 oktober: Brommapojkarna-Örebro, Malmö FF-IFK Göteborg, Örgryte-Helsingborg (alla 15.00).
Måndag 19 oktober: AIK-Gefle, Halmstad-Hammarby, Häcken-Djurgården (alla 19.00).

Omgång 28:
Torsdag 22 oktober: Gais-Malmö FF, Örebro-Halmstad (båda 19.00).
Lördag 24 oktober: Brommapojkarna-IFK Göteborg, Djurgården-Örgryte (båda 16.00).
Söndag 25 oktober: Gefle-Trelleborg (15.00), Hammarby-AIK (16.00).
Måndag 26 oktober: Elfsborg-Häcken, Helsingborg-Kalmar FF (båda 19.00).

Omgång 29:
Tisdag 27 oktober; IFK Göteborg-Halmstad (19.00).
Onsdag 28 oktober: AIK-Örebro, Gais-Brommapojkarna, Trelleborg-Hammarby (alla 19.00).
Torsdag 29 oktober: Helsingborg-Djurgården, Häcken-Gefle, Kalmar FF-Malmö FF, Örgryte-Elfsborg (alla 19.00).

Omgång 30:
Söndag 1 november: Elfsborg-Helsingborg, Djurgården-Kalmar FF, Gefle-Örgryte, Hammarby-Häcken, Örebro-Trelleborgs FF, IFK Göteborg-AIK, Halmstad-Gais, Malmö FF-Brommapojkarna (alla 15.00).

Radiosporten/TT
Radiosporten@sr.se