Efterlyses: Svensk målskytt

Två mål framåt på fyra matcher, det är Sverige facit hittills i VM-kvalet. Och frågan är vem ska få in bollen mot Danmark.

De två målen som gjordes i VM-kvalet i höstas stod mittfältarna och  för.

I VM-kvalet inför 2006 var Fredrik Ljungberg målbäst, i EM-kvalet senast toppade Marcus Allbäck den interna skytteligan. Båda har tackat för sig.

Bland forwards knyts nu naturligtvis de största målförhoppningarna till  som är på väg att bli skyttekung i Serie A med sina 23 mål hittills. Men hans effektivitet i landslaget är inte lika imponerande.

Han gjorde i och för sig två härliga strutar i EM förra sommaren. Men dessförinnan hade det dröjt sedan hösten 2005. Och efter EM har det heller inte blivit något nytt Zlatanmål i blågult.

Den tidigare så hete  har inte gjort mål i Bolton sedan i december. Werder Bremens , som var riktigt blek i Uefacup-finalen, har bara gjort sju mål sammanlagt i Bundesliga den här säsongen.

Marcus Berg har i och för sig producerat i sitt holländska klubblag Groningen, men i landslaget har det inte gnistrat om honom hittills.

Och rutinerade  har inte gjort mål i en tävlingsmatch sedan juni 2006, då han styrde in en boll mot England.

Mer inför Danmarksmatchen:
Mer om VM-kvalet:

Martin Hedberg
martin.hedberg@sr.se