Arrangören bemöter kritik om kaos på ungdomsdisco
Dåliga kravall-staket och ivriga ungdomar som välte staketen låg bakom kaoset vid ungdomsdiscot "Club Zebra" på Culturen i Västerås under fredagskvällen, menar arrangören.
Omkring 2 000 ungdomar kom till discot, och flera fick föras till akuten efter att ha svimmat av trycket i kön. Många omhändertogs för fylleri och störande av ordning.
Polisen kritiserar arrangören och menar att evenemanget var "illa planerat".
Arrangören Peter Kocic medger att polisen har grund för sin kritik, men säger att man under tre månaders tid gjort noggranna förberedelser inför discot.
Han säger också att man hade fler ordningsvakter på plats än vad polisen krävde; 16 i stället för de sex som var ett krav från polisen.
Kocic medger att man inte hann göra alko-tester på alla besökare, trots att discot skulle vara drogfritt. Detta av säkerhetsskäl, menar han - det var viktigare att släppa in folk snabbt än att göra ordentliga drogtester, för att undvika mer trängsel och bråk.
- Vi hade kontroller i början, men med den enorma pressen som var framme i köerna var man till slut tvungen att värna mer om dem som stod och blev klämda.
Enligt Peter Kocic var upprinnelsen till kaoset att några ungdomar svimmade framme vid garderoben.
När personalen tog hand om de ungdomar som svimmat, var man tvungen att stoppa intaget en stund, och då blev många ungdomar i kön upprörda.
De trodde inte på försäkringarna från vakterna att alla som hade biljetter skulle bli insläppta, utan började välta de kravallstaket och stängsel som stod uppställda, med resultat att kösystemet havererade, enligt Kocic.
- Visst kan man alltid säga att vi borde haft mycket mer stängsel och mycket mer välordnad kö - det är jag beredd att till viss del hålla med om. Man kan alltid, alltid, alltid göra mer, säger Peter Kocic till P4 Västmanland.