Krismöte om Mellanöstern i FN
Läget i Mellanöstern har förvärrats betydligt under helgen var alla talare ense om när FN:s säkerhetsråd natten mellan söndag och måndag höll krismöte med anledning av det israeliska flyganfallet mot mål inne i Syrien på söndagen. I en debatt med hårda ordväxlingar krävde syrierna att säkerhetsrådet antar en resolution som fördömer attacken, men det är tveksamt om det kommer att ske.
Det var en av de mest infekterade debatterna i säkerhetsrådet på länge där de två huvudaktörerna för dagen, Israel och Syrien, bland annat beskyllde varandra för statsterrorism.
Det israeliska flyganfallet mot påstådda träningsläger för palestinska terrorister i Syrien genomfördes som en hämnd för självmordattacken i Haifa i lördags som krävde 20 människors liv, men den syriske FN-ambassadören Faysal Mekdad nämnde inget om den senare händelsen när han ville få säkerhetsrådets stöd för ett fördömande av Israel.
– Israels orättfärdiga attacker leder bara till ett förvärrat läge inte bara i regionen utan i världen, sa Mekdad.
En minst sagt uppretad Dan Gillerman, Israels FN-ambassadör, anklagade Syrien för att hjälpa till i terrordåden mot israeler, och han gjorde en drastisk jämförelse om krismötet .
– Att Syrien ber om det här säkerhetsrådsmötet är som om Usama Bin Laden bett om ett säkerhetsrådsmöte efter terrordåden den 11 september sa Gillerman.
Den israeliske FN-ambassadören var också upprörd över att krismötet blev aktuellt först efter den israeliska responsen och inte efter lördagens terrorattack och att det hölls i samband med judarnas viktiga helgdag Yom Kippur.
– Syrien ska vara tacksamt att landet hittills inte blivit målet för världens gemensamma kamp mot terrorism, inte än sa Gillerman bistert och blickade över rådslokalen mot den syriske FN-ambassadören.
Men Syrien fick som väntat stöd av alla arabländer som deltog i det öppna säkerhetsrådsmötet. Alla vet dock att den avgörande frågan är hur USA ställer sig i den resolutionsomröstning, som genomförs tidigast imorgon.
Den amerikanske FN-ambassadören John Negroponte uppmanade båda sidor att avstå från handlingar som kan förvärra läget, men han fördömde inte den israeliska attacken, och gjorde klart att USA inte kan stödja en resolution som inte också tar ställning mot terrordåden, speciellt inte efter det som hände i Haifa.
– Det är otroligt att Syrien nu presenterar ett resolutionsförslag som inte ens omnämner terrordådet, sa Negroponte och la till att det viktigaste för att lösa krisen i Mellanöstern just nu är inte en ny FN-resolution.
Anders Ask, New York
anders.ask@sr.se