Turismen i Norrköping omsätter en miljard
Norrköpings kommun har kartlagt våra semestervanor och konstaterat att vi gör fler kortare resor under vår semester. Vi kräver samtidigt mer innehåll och mer att göra.
Rese- och turistindustrin i Norrköpings kommun omsatte under 2002 mer än en miljard kronor och gav arbete åt ungefär 900 personer. Omsättningen ökade under förra året med 35 miljoner kronor jämfört med året innan.
Sammanställningen visar också att antalet hotellövernattningar minskade under året. Det beror dels på en generell minskning i landet och att fler anläggningar klassats som vandrarhem.
Fler turister som kommer till Norrköping sover över hos släktingar och vänner och så har antalet genomfartsresenärer ökat. Över hälften av de som besöker Norrköping sover över hos släktingar eller vänner.
Den stora turistmagneten är förstås Kolmårdens djurpark, över 40 procent av dagsbesökarna i Norrköping besöker Kolmården.