Företagare med utländsk bakgrund fick höjd premie
Flera företagare med utländsk bakgrund anser att de krävs på orättvist höga försäkringspremier och de vänder sig till Diskrimineringsombudsmannens, DO, med frågor om detta.
När Abdulsattar Safana tog över en butik i Tensta i västra Stockholm meddelade försäkringsbolaget att premien skulle bli dubbelt så hög som butikens tidigare ägare hade betalat till samma bolag.
– Jag kontaktade det tidigare försäkringsbolaget Trygg Hansa och då sa de att de skulle höja premien från 7 000 till 15 000 , säger Abdulsattar Safana.
Gav de dig någon anledning till att premien skulle höjas?
– Nej, faktiskt inte. Men de sa att det blir en höjning för alla i hela landet, säger Safana.
Vad skulle hända om du fick inbrott här, det är väl din privatekonomi som står på spel då?
– Ja, faktiskt.
Det är inte lätt att hitta någon hos försäkringsbolagen som vill bemöta kritiken. Från Trygg Hansa ställer dock Martin Ahnström, ansvarig för företagsförsäkringar.
– Jag tycker det är väldigt tråkigt att de har den här upplevelsen som beskrivs. Jag kan väl bara säga så att vi har inget regelverk som säger att vi ska se extra noga på en typ av företag beroende på vilken bakgrund man har utan vi bedömer alla företag på likartat sätt, säger Martin Ahnström.
Även om försäkringsbolagen inte medger att det förekommer diskriminering är det ändå många butiksinnehavare som känner sig diskriminerade. Det bekräftar Sonya Aho, pressekreterare hos DO.
– De signaler vi har fått är just frågor till vår jourtelefon bland annat där personer som äger exempelvis pizzerior, kiosker och restauranger uttrycker en oro för att de inte får teckna försäkringar och att de kanske inte har samma skydd. Men vi vet ju inte om det är så eftersom de inte har gått vidare med en anmälan, säger Sonya Aho, pressekreterare hos DO.
Daniela Marquardt
daniela.marquardt@sr.se