Tjejfotboll ska öka integrationen
Fotbollsförenignarna i Uppsala vill nu locka till sig fler tjejer med invandrarbakgrund i ett projekt som dragits igång av Bälinge IF: Tanken är att det ska förbättra integrationen.
- Tanken är att vi ska få hundratals tjejer med annan bakgrund än svensk att börja spela fotboll och om deras föräldrar engagerar sig i föreningarna så får både föräldrar och barn en väg in i det svenska samhället, säger Yolanda Odenyo, som spelar i Bälinge och fram till årsskiftet är anställd för att jobba med det här projektet.
Hon ska locka tjejer med invandrarbakgrund till fotbollen, även om just fotbollen inte är den viktigaste biten.
- Jag tycker att det är jättekul att spela fotboll, men jag presterar också mycket bättre i skolan när jag spelar fotboll. Man lär sig disciplin, man lär sig respekt, man lär sig att samarbeta med folk och det är det jag vill föra vidare, säger Yolanda Odenyo.