Stort intresse för att besöka Nigeria
I helgen som kommer reser en stor svensk näringslivsdelegation till Nigeria, under ledning av biträdande finansminister Gunnar Lund. Och intresset för resan har varit stort från svenska företag, säger Klas Ljungberg som är handelsfrämjare på utrikesdepartementet.
Ericsson, ABB, De Laval, Volvo, Nordea, SEB, nära 30 svenska företag åker i helgen till Nigeria tillsammans med utrikesdepartementet och Exportrådet.
Ökat 400 procent
Svensk handel med Nigeria har ökat konstant de senaste åren, exporten dit med 400 procent sen 1999, enligt Kommerskollegium.
Många vill vara med
Det går alltså bra för de stora svenska företag som redan finns på plats och nu vill fler vara med och undersöka marknaden i Afrikas folkrikaste land, 120 miljoner potentiella konsumenter.
Oljedominerad ekonomi
Den nigerianska ekonomin har de senaste årtiondena varit helt baserad på landets oljetillgångar. Andra industrier, jordbruk och infrastruktur har fått förfalla under åratal av militärdiktatur.
Söker samarbetspartners
Men den nya demokratiska regeringen i Nigeria vill bygga upp landet igen och söker då samarbetspartners.
Stävja korruption
Presidenten Olesegun Obasanjo gör också försök att ta itu med ett av de stora handelshindren när det gäller Nigeria; korruptionen.
Svår uppgift
Men det är inte lätt. Nigeria hamnar ständigt på de översta platserna på listan över världens mest korrumperade länder. Och det är en krävande marknad, säger Klas Ljungberg, det krävs långsiktighet och resurser om man ska lyckas, men det finns skäl att försöka.