
Blandade åsikter om sänkt hastighet
Vägverket ändrar hastigheterna på flera av vägarna i Örebro län i november. Flera 90-sträckor kommer sänkas till 80 kilometer i timmen. En av vägarna är länsväg 204 mellan Fjugesta och Svartå. Vi hör hur några av bilisterna i Fjugesta reagerar på hastighetssänkningen.
-Det har ingen betydelse, man tjänar inte så mycket på att köra 10 kilometer fortare, är en åsikt.
En annan att det är bra med sänkt hastighet, för då blir det färre olyckor. Någon annan tycker att vägen är så fin att det går att åka fortare.
Det var blandade åsikter i Fjugesta om att hastigheten på Lannavägen, riksväg 204, ska sänkas. I kommunen i Lekeberg ligger man på Vägverket för att vägen så fort som möjligt ska kunna köras i nittio kilometer i timmen igen. Henrik Hult är centerpartist och kommunstyrelsen ordförande i Lekeberg. Han säger att många av Lekebergsborna pendlar till Örebro, och nu när vi fått en ny motorväg som minskar restiden så vill inte kommunen att det motverkas.