
Lucka 2: Stilrena drömmar
Kulturnytt sammanfattar 00-talet i 24 luckor.
År 2000 lämnade det första numret av inredningstidningen Residence tryckpresserna. Måns Hirschfeldt om skitdrömmar i vitt och i ek.
Det var decenniet när vi lärde oss säga stilrent. Och mest stilren var Residence, som föddes fullt fullvuxen år 2000. Redan med första numret blev den landets flådigaste kolportör av det där som Nina Björk så slagkraftigt kallade för skitdrömmar.
Men Sverige drömde: drömmar i vitt och drömmar i ek, tuftat och plåtrent, stramt och danskt.
Och namnet förpliktigade: Residence har förblivit aristokraten i sällskapet. På sidorna är det skruvdragarförbud, här görs det inte själv, det mer råder något slags inredningstillstånd. Och det är som om det är renare luft i de där rummen.
Men nu har Residencehemmen har sett likadana ut i tio år. Och den goda smaken är som baken, alla har den.
Snabbare än man hinner säga "Castiglioni" så kommer Residence att kännas hopplöst museal endera dagen. Men när den nu på sistone faktiskt varit mer läsvärd än kanske någonsin tidigare så får väl det anstå, men då behöver vi en synomyn till stilrent.
Måns Hirschfeldt, SR Kulturnytt
mans.hirschfeldt@sr.se