
Åtvidaberg kritisk mot säkerhetskrav
Åtvidabergs kommun är kritisk mot kraven som ställs på att få en fotbollsarena godkänd för spel i de högsta serierna.
- Det här är mer av en debatt om Svenska fotbollförbundet vill att vi ska kunna spela elitfotboll på mindre orter, säger Lennart Haraldsson, kommunstyrelsens ordförande.
I ett brev till Svenska fotbollförbundet skriver Åtvidaberg tillsammans med tre andra kommuner, Borlänge, Sölvesborg och Degerfors, att kraven är för höga och att det finns gränser för vad mindre klubbar klarar av.
- Det är kraven för tiden för när man ska spela fotboll, säkerhetskraven framförallt, antalet sittplatser med mera som gör det svårt att komma i gång direkt, säger Lennart Haraldsson.
Vilka är kraven som du vill mildra för Åtvidaberg?
- Bland annat så är det ganska hårda säkerhetskrav och oftast är sådana problem förknippat med större orter. Ibland är det orimliga säkerhetskrav för en en del matcher. Det är att vi ska ha sittplatser till 80 procent av åskådarna.
Hur mycket tid har ni på er?
- Det vet jag inte men vi vill få igång en diskussion med Svenska fotbollförbundet om kravet man ställer på klubbarna, säger Lennart Haraldsson
Lars Anrell
lars.anrell@sr.se