Solteleskop i omloppsbana

Igår eftermiddag skickades ett nytt satellitbaserat solteleskop - Solar Dynamics Observatory (SDO) - upp. Det ska ge fortlöpande information om vad som händer både inuti solen och på ytan.

Både den magnetiska aktiviteten och variationen i solstrålning av olika våglängder kommer att mätas av Solar Dynamics Observatory som skickades upp från en raketbasen Cape Canaveral i Florida. Teleskopet ska hjälpa forskarna att förstå hur solen fungerar så att man bättre kan förutsäga solaktivitet som påverkar bland annat GPS-system och telekommunikation, och kanske också klimatet.

Solforskare Henrik Lundstedt, vid Institutet för Rymdfysik i Lund, har höga förväntningar på den nya solteleskopet.

– Det fantastiska är att man har en så hög tidsupplösning. Vi kommer att få bilder var tionde sekund. Det blir en enorm datamängd, men nu för först gången möjlighet att riktigt förstå den. Säger en exalterad Henrik Lundstedt.

Mer om solaktiviteten – som just nu är på uppgång – och lite också om det nya teleskopet kan man höra i Vetenskapsradions veckomagasin idag 13.20 i P1.

Tidigare publicerat på samma ämne:

Länkar: