IPCC kritiseras vid AAAS-konferens

Nu växer kritiken bland världens ledande klimatforskare mot hur FN:s klimatpanel IPCC har hanterat den förtroendekris som uppstått.

På forskarkonferensen AAAS i San Diego i USA hölls ett krismöte med ledande klimatexperter, och flera av deltagarna uttryckte missnöje med IPCC:s ledning. Den är svag och har gjort för lite för att reparera skadan av den senaste tidens avslöjanden om faktafel och e-postskandalen som kallas för "climate gate".

- Klimatpanelen behöver göra mer och lägga alla korten på bordet tydligare än man hittills gjort, för att få tillbaka allmänhetens förtroende. Det säger James McCarthy är klimatexpert och professor på Harvard University och styrelseordförande i AAAS, The American Association for the Advancement of Science.

Mona Hambraeus
vet@sr.se

Länkar: