Ny motoranläggning på Lundafältet

Nu ska fartglada och tävlingsinriktade bilförare få chansen att köra fort utan att behöva att riskera att bli av med sitt körkort.

För på Lundafältet utanför Gimo som är en gammal militär flygbas, så ska det öppnas en anläggning där bilar och motorcyklar ska få mäta sina krafter på ett lagligt sätt.

På söndag är det invigning för den nya anläggningen och det är inte bara motorsport som ska locka folk till den nya anläggningen, berättar Tomas Hoberg som är sekreterare i den allians som ansvarar för den nya anläggningen.

-Det kommer att vara dragracing, rullskidåkning, inlinesåkning och en rad andra aktiviteter som kommer att pågå här, säger han.

På invigningen kommer bland annat Landshövding Anders Björck och håller invigningstal. Dessutom kommer det bli en hel rad med olika motoraktiviteter och även hundutställning.