
Statens haverikommission på plats i Hästberga
Idag var Statens Haverikommission i Hästberga mellan Osby och Verum för att se hur det ser ut på platsen för olyckan för drygt en vecka sedan då dammvallen vid ett kraftverk brast.
Även Länsstyrelsen och energiföretaget Brittedal själva var på plats.
Alla ska de göra utredningar av vad som egentligen hände förra helgen då vattnet vid kraftverket forsade ut och bland annat svepte med sig en vägbro.
– Vi är här för att ta reda på vad som hände,varför det hände och hur vi kan förhindra att det händer igen, säger Patrik Dahlberg, utredningschef på Statens haverikommission.
Carl drabbades av dammraset
Carl Persson, har en gård i Hästberga utanför Osby och var en av dem som drabbades när en kraftverksdamm igår rasade och vattenmassor forsade ut.
Läget var kritiskt för de boende
Stora mängder vatten forsade ut i Helgeå när en kraftverksdamm på söndagseftermiddagen brast i Hästberga utanför Osby i norra Skåne. Läget var till en början kritiskt för de kringboende i området.