Kontakta oss

E-post: p4norrbotten@sverigesradio.se 

Redaktionen/tipstelefon: 0920-27 53 50

Redaktionen är normalt bemannad vardagar kl 4.30-23 och helger 7-23

Trafik & service: 020-999 444 | trafiken@sverigesradio.se

För trafikhinder, störningar och samhällsinformation - dygnet runt

Insändartelefon: 0920-27 53 53 (telefonsvarare)

Telefonsluss: 0920-27 53 99 (ex Finnmix samt lokala telefonväkterier)

Meänraatio: 0978-27 78 00 | meanraatio@sverigesradio.se

Tips! Använd vår krypterade tipstjänst Radioleaks - vi garanterar dig anonymitet, om du vill

Postadress: P4 Norrbotten Sveriges Radio, 971 71 LULEÅ | Besöksadress: Nygatan 3, Luleå | Telefon (växel): 0920-27 53 00 | Fax: 0920-27 54 40

Facebook:  https://www.facebook.com/p4norrbotten 
Twitter: https://twitter.com/p4norrbotten
Instagram: http://instagram.com/p4norrbotten

Dagproducent: 0920-27 53 30 | Anna Fjellström | Turi Wennberg

Nyhetschef: 0920-27 53 34 | Maria Lindgren

Ekot i Luleå (riks): 0920-27 53 48 | Per Vallgårda

Sveriges Radio/Ekot i Stockholm: 08-784 50 00 | ekot@sverigesradio.se | nyhetswebben@sverigesradio.se


Sportredaktionen:  0920-27 53 70 | p4norrbotten@sverigesradio.se

Sportansvarig, lokalt: André Pettersson

Radiosportens riksproduktion: 08-784 50 00 | radiosporten@sverigesradio.se

Radiosporten i Luleå (riks): 0920-27 53 75 | Peter Sundkvist


Ring-in-program
Finnmix
0920-27 53 99/0978-27 78 15 | finnmix@sverigesradio.se
Ring så spelar vi
:
 020-21 22 23 | ring.p4@sverigesradio.se 
Karlavagnen: 020-22 10 30 | karlavagnen@sverigesradio.se 
Kvällspasset: 020-22 10 20 | kvallspasset@sverigesradio.se
Vaken: 020-99 55 00 | vaken@sverigesradio.se


Lokalredaktioner
Kiruna: 0980-750 37 | Alexander Linder (stationerad hos Sameradion)
Pajala & Övertorneå: 0978-27 78 00 (tornedalsfinska redaktionen Meänraatio)
Arvidsjaur: 0920-27 53 14 | carolina.bengtsson@sverigesradio.se

I länet finns även Sveriges Radio Finskas redaktion i Haparanda och Sameradions i Arvidsjaur och Karesuando


Kanalchef: Patrik Boström

Programchef, riksprogram producerade i Norrbotten: Nils Eklund

Programutvecklingschef, lokala program: Eva Elke

Programchef, Meänraatio Armi Rousu

Musikredaktör, lokala program: Thore Wilhelmsson

Lokal musik (Veckans färsking): Fredrika Johansson | 0920-27 53 00 | fredrika.johansson@sverigesradio.se

Kontaktpersoner, riksprogram