Henke tillbaka i landslaget
Roland Andersson och Lars Lagerbäck presenterade på tisdagen truppen i VM-kvalmatcherna mot Malta och Kroatien. Den 4 september möter Sverige Malta på bortaplan och den 8 september kommer Kroatien till Nya Ullevi.
Henrik Larsson som var spelledig i träningslandskampen mot Holland är tillbaka i truppen.
2006 avgörs fotbolls-VM i Tyskland och den första kvalmatchen tar sig Sverige an Malta den 4 september. Många minns väl den dramatiska kvalmatchen från 1973 när Sverige efter en dramatisk match lyckades vinna med 2–1 och få till stånd en omspelsmatch mot Österrike.
Fyra dagar senare den 8 september väntar Kroatien som tillsammans med Sverige är favorit till gruppsegern. Matchen spelas på Nya Ullevi i Göteborg.
Tillbaka i den svenska truppen jämfört med laget mot Holland är förutom Henke Larsson, Kim Källström och Magnus Hedman.
Den svenska truppen:
Eddie Gustafsson Molde FK
Magnus Hedman Celtic FC
Andreas Isaksson Stade Rennais FC
Erik Edman Tottenham Hotspur FC
Mikael Dorsin Rosenborg BK
Tommy Jönsson Halmstads BK
Petter Hansson SC Heerenveen
Teddy Lucic Bayer 04 Leverkusen
Olof Mellberg Aston Villa FC
Alexander Östlund Hammarby
Niclas Alexandersson IFK Göteborg
Marcus Allbäck Aston Villa FC
Anders Andersson OS Belenenses SDF
Zlatan Ibrahimovic AFC Ajax
Mattias Jonson Norwich City
Kim Källström Stade Rennais FC
Henrik Larsson FC Barcelona
Tobias Linderoth FC København
Fredrik Ljungberg Arsenal FC
Mikael Nilsson Southampton FC
Anders Svensson Southampton FC
Christian Wilhelmsson RSC Anderlecht