
200 arbetare svimmade i H&M-fabrik
I Kambodja har fler än 200 arbetare under veckan svimmat i en fabrik som tillverkar kläder för Hennes & Mauritz.
Enligt den lokala polisen blev många illamående och fick huvudvärk.
Det uppges vara den tredje gången i år som det händer något liknande hos leverantörer till klädkedjan.
Hennes & Mauritz säger sig ha inlett en granskning och anställda intervjuas.
Hos företaget Anful i Kompong Speu-provinsen, fem mil från huvudstaden Phnom Penh, har man enligt polischefen använt kemikalier för att bekämpa kackerlackor.
Ekot
Liknande fall hos H&M-leverantörer
Hos tre olika underleverantörer till H&M i Kambodja har det den senaste tiden förekommit att många anställda insjuknat på en gång.
I måndags och på torsdagen kollapsade enligt polisen 236 arbetare i en fabrik som på engelska kallar sig Anful Garments Factory. Den ligger utanför huvudstaden Phnom Penh, i provinsen Kompong Speu.I augusti blev 284 anställda sjuka på M&V International Manufacturing i Kompong Chhnang-provinsen.I juli kollapsade omkring 300 arbetare i textilfabriken Hung Wah i Phnom Penh.
(TT-Reuters)