
Fler blir kvar i Sverige trots utvisningsbeslut
Allt fler personer som ska utvisas blir kvar i Sverige och polisen har idag rekordmånga ouppklarade utvisningsärenden. Nu kommer kritik från poliser mot Migrationsverket.
I Västra Götaland läggs ärenden i dag på hög för att prioritera lättare utvisningsärenden, enligt polisen.
– Vissa av de ärenden där vi ser att här är det verkligen svårigheter att nå resultat de får i princip ligga tills de preskriberas, säger Lars Skoglund, chef för gränspolisen i Västra Götaland.
Kaliber har kontaktat samtliga gräns- och utlänningsenheter inom Polisen och många säger samma sak. De får fler ärenden från Migrationsverket och många är svåra, om inte omöjliga, att verkställa.
Exempelvis kan det saknas identitets- och resehandlingar, eller så tar de länder de ska ta utvisas till inte emot dem.
Polisen har i dag rekordmånga utvisningsärenden på sitt bord, nästan 18 000. Drygt 7 000 av dessa rör personer som polisen vet vart de befinner sig.
I ett och ett halvt års tid har polisen i Uppsala försökt utvisa Nabil Foad Ahmed till två olika länder, men inte lyckats. I dag bor han på madrasser på vardagsrumsgolvet hos vänner.
Det är inget värdigt liv, säger Nabil Foad Ahmed. Stefan Martingeno chef för utlänningsenheten i Uppsala, säger att det finns fler som Nabil, som polisen inte kan utvisa.
– De lever i väntan på ett beslut och hoppas på ett beslut att kanske få en ny prövning vilket de ofta inte får, och samtidigt känner de sig väldigt rättslösa.
Poliser Kaliber varit i kontakt med talar om bristande utredningar från migrationsverket. Willie Aflarenko är chef för gränspolisen i Dalarna och Gävleborg.
– Nu är utredningar på 20 sidor och förut kunde de vara på 40-50 sidor. Våran uppgift är att verkställa, vi ska inte hålla på att utreda, men vi får utreda en hel del.
Mikael Ribbenvik, rättschef på Migrationsverket, håller inte med om kritiken.
– Polisen ska inte fatta några beslut. Det är möjligt att det finns uppgifter som polisen gärna vill ha som de får ordna själva.