På jakt efter Sundsvalls Solsida - finns den?
Har Sundsvall ett svar på Solsidan?
I ett område som ligger mellan Haga och Norrmalm, samt till viss del i norra Skönsberg, bor hälften av de invånare i Sundsvalls kommun som tjänade mer än 1,8 miljoner under 2010.
Vår reporter Elenor Nordström åkte dit.
Överklass-safari till verklighetens Solsidan i Saltsöbaden har rört upp starka känskor och skapat stor debatt de senaste dagarna.
Varför är frågan om klass så laddad undrar vi? Och finns det en överklass i Västernorrland?
Per Carlson som är docent i sociologi hjälper oss att reda ut vad överklass egentligen är:
– I grunden handlar det om samma sak, även om olika saker kan vara olika på olika platser i Sverige. Här kanske det ger högre status att äga mycket skog, medan annat kan vara viktigare i störstäderna, säger han.
Var de flesta höginkomsttagarna bor visar taxeringskalendern - och i Sundsvall finns flera miljonärstäta gator i Norrmalm- och Hagaområdet.
Med den vetskapen i bagaget tog vår reporter Elenor Nordström en tur till Norrlidsgatan och Kungsvägen.
Kan det vara Sundsvalls svar på Solsidan?