Assyriska till allsvenskan

Södertäljelaget Assyriska får spela i allsvenskan i fotboll nästa år. Det står klart sedan Svenska Fotbollförbundet beslutat sig för att flytta ner Örebro SK två divisioner. Skälet är ÖSK:s dåliga ekonomi.

Trots kvalförlusten igår mot Örgryte blir det alltså allsvenskt spel för Assyriska.

Klockan 13 kom beskedet från Fotbollförbundets licensnämnd - Örebro SK har för dålig ekonomi och klarar därför inte den så kallade elitlicensen, som är ett krav på att alla elitlag ska ha en ekonomi i balans.

Istället får det lag som låg närmast till en plats i allsvenskan ta den lediga platsen. Det är Assyriska, som så sent som igår eftermiddag förlorade kvalmatchen mot Örgryte om en plats i allsvenskan.

Så gårdagens sorg och bedrövelse hos Södertäljelaget Assyriska kan förbytas i glädjetårar. Men än är inte allt riktigt klart - Örebro SK har tre veckor på sig att överklaga dagens beslut.