
Ny person häktad för mc-dådet
Ytterligare en person har häktats, misstänkt för inblandning i misshandeln på mc-klubben Svineri MC:s vårfest i början av maj. En 58-årig man blir den 18:e som misstänks för grovt rån, grov skadegörelse och grov misshandel.
58-åringen greps nyligen på en annan plats än i Kalmar län. Polis och åklagare är mycket förtegna om uppgifter kring utredningen.
På fredagen häktades mannen bakom stängda dörrar i polishuset i Kalmar. Åtal ska vara väckt senast den 27 juni.
De övriga 17 misstänkta har suttit frihetsberövade i över en månad. De omhäktades för några dagar sedan. De misstänkta är medlemmar i organisationer som styrs av det kriminella mc-gänget Hells Angels.
Motivet tros vara att de ville stoppa Svineri MC:s mc-festival i sommar. Svineri MC ställde in arrangemanget Swedish Bike Festival kort efter angreppet på klubbens vårfest.
Tidigare artiklar:
Vet du mer? Tipsa P4 Kalmar: Ring 0480-59 000 eller mejla nyheter.kalmar@sr.se
Har du sett flyktbilarna?
Tuff utmaning för polisen
Nyheterna P4 Kalmar
nyheter.kalmar@sverigesradio.se
Nyhetstips: 0480-59 000
(tipstelefonen är öppen dygnet runt)