Adlibris köper Discshop
Internetbokhandeln Adlibris, som har sitt centrallager i Morgongåva, växer. I dag blev det klart att företaget tar över film- och spelhandeln Discshop, som också arbetar med internetförsäljning. Discshop, som har sitt säte i Solna utanför Stockholm, blir ett dotterbolag till Adlibris.
- Våra företag har mycket gemensamt. Genom sammanslagningen kan vi dra nytta av varandras kompetens och öppna upp för att expandera men framförallt för att ge ännu bättre erbjudanden gentemot våra kunder, säger Magnus Dimert, VD Adlibris.
- Jag kan inte tänka mig en bättre partner än Adlibris för att ta vara på den kraftiga tillväxten inom e-handel. Tillsammans har vi en oerhört spännande resa framför oss, säger Henrik Oscarsson, VD Discshop.