Bakgrund till häktningen av misstänkt kidnappare

Siba-direktören Fabian Bengtsson lämnade sin bostad i Haga i Göteborg på morgonen den 17 januari, men kom aldrig till jobbet. Under förmiddagen fick hans pappa ett mobilsamtal som ska ha tytt på att sonen inte höll sig undan frivilligt.

Rikslarm utfärdades och Fabian Bengtsson söktes även internationellt. Hans bil påträffades i stadsdelen Majorna i Göteborg, och polisen befarade att han förts utomlands.

Fem dagar efter försvinnandet, lördagen den 22 januari, framträdde Fabian Bengtssons föräldrar i en video som visades i SVT och TV 4. De vädjade till de förmodade kidnapparna om att få sonen åter.

Tv-framträdandet följdes av flera meddelanden på Sibas hemsida där familjen tycktes söka kontakt med de förmodade kidnapparna.

I torsdags morse, den 3 februari, påträffades Fabian Bengtsson i Slottsskogen i centrala Göteborg. Han tog själv kontakt med några förbipasserande. Han uppgavs må bra efter omständigheterna.

Polisen har hela tiden varit förtegen om arbetet med att få fast de misstänkta kidnapparna.

Nu har alltså en person häktats i sin frånvaro, på sannolika skäl misstänkt för människorov.

(TT)