På resande fot i dagens boktips

Bibliotekarien Sara Liljegren tipsar om allt från en serietecknare på besök i Pyongyang till cirkusloppor i Madrid.

Den här veckan tipsade bibliotekarien Sara Liljegren om böcker som utspelar sig i olika delar av världen.

”Pyongyang” av Guy Delisle (vuxenbok)

– Denna tecknade reseskildring utspelar sig i Nordkoreas huvudstad och handlar om en västerländsk serietecknare som skriver en dagbok om sin vistelse i landet. Jag är själv fascinerad av Nordkorea. Det är så slutet, strikt. Man blir nyfiken på hur människorna som bor där upplever det, säger Sara Liljegren. 

– Huvudpersonen blir guidad och bor på hotell, våning 15. Det är den enda våningen som har elektricitet och belysning.

– Författaren ställer traditioner och regler på sin spets, det är väldigt rolig läsning.

”Tusen tips till en fegis” av Eva Susso (barn- och kapitelbok)

– Den här boken handlar om rike Rolf som bor i en lyxig lägenhet i Paris. Han har en dement mormor som är bra på att spela poker, en sträng pappa och en syster. Han är kär i en tjej men vågar inte prata med flickan som heter Ofelia. Men han har en bok med handfasta tips till en fegis.

– Rolf är åtta, nio år och en riktig romantiker. Boken har en luftig text och passar barn på lågstadiet.

”Cirkusloppor på luffen” av Lena Sjöberg (bilderbok för de minsta)

– Detta är en bok för de minsta barnen, tre till sex år. Det är en bilderbok med rim. Lopporna bor i Madrid och turnerar runt. De käkar rester och har en cirkus. Men en dag brinner cirkusen upp så helt plötsligt är de hemlösa men de hänger inte läpp utan lägger sig i en koffert på en vespa och drar på nya äventyr mot Calcutta och USA bland annat. Det är en mysig och rolig bok och det är trevligt med rimmen, säger Sara Liljegren.